soč

Středoškolská odborná činnost

Studenti našeho gymnázia Patrik Kadlec (V7.B) a Václav Peleška (V7.B) se zapojili do celostátní soutěže středoškolská odborná činnost, jejíž princip spočívá ve vypracování vědecké práce na některý ze soutěžních oborů. Ať už je to matematika, fyzika, ekonomika, zdravotnictví a mnoho dalších, každý rok vznikají napříč republikou odborné výzkumy srovnatelné s univerzitními pracemi. Středoškolská odborná činnost tak dává studentům středních škol skvělou příležitost vyzkoušet si práci ve vědeckém oboru.

Naši studenti si vybrali jako soutěžní obor fyziku a konkrétně plánují zkoumat vlastnosti optických kabelů. Zázemí pro tento výzkum jim poskytla katedra optoelektroniky na Elektrotechnické fakultě ČVUT, kterou budou jednou za dva týdny navštěvovat. Práci budou studenti vykonávat pod dozorem vedoucího katedry doc. Ing. Václavem Prajzlerem, Ph.D.

V úterý 24.10. již proběhla druhá odborná konzultace a první měření vlastností. Zkoumán byl útlum v optických kabelech způsoben mechanickou deformací konců kabelu po jejich odstřižení různými nástroji a následně i snížení útlumu pomocí zahlazovacích nástrojů.

soč