ekonomická olympiáda

Jaroslav Filinger postoupil do mezinárodního kola Ekonomické olympiády

Autor: Magdalena Jůnová

Dne 7. června jsem se zúčastnil celorepublikového finále VIII. ročníku Ekonomické olympiády, které se konalo v České národní bance. Po oficiálním zahájení následoval písemný test, ve kterém se řešily otázky investování, úrokových sazeb a inflace, zdanění a i něco málo z dějin ekonomického myšlení. Následoval doprovodný program skládající se ze série přednášek a diskuzí na témata měnové politiky a pojišťovnictví s ekonomy ČNB a České asociace pojišťoven.

Avšak i mimo oficiální program byl den plný zajímavých zážitků a především zajímavých konverzací s hosty a organizátory, ale i ostatními soutěžícími a jejich doprovody. Tomu všemu napomohly i příjemné prostory a občerstvení na místě.

Jakmile byly testy všech 50 účastníků opravené, tak bylo vyhlášeno 10 nejlepších studentů, kteří postoupili dále k ústní zkoušce. Mezi těmito 10 jsem naštěstí byl i já! Před ústní zkouškou jsem byl trochu nervózní, protože rok předtím se mi příliš nepovedla. Při této zkoušce jsem dostal otázku na téma externalit a Coaseova teorému (přenos svých nákladů na ostatní, např. hluk nebo znečištění), o které jsme se shodou náhod před zkouškou s otcem bavili. Zkouška probíhala asi 10 minut, kde jsem chvíli mluvil samostatně a následně se mě zkoušející dotazovali.

Hlavní program dne byl zakončen vyhlášením vítězů Ekonomické olympiády, kde jsem se umístil na 3. místě! Za umístění jsem obdržel cenu Komerční banky ve výši 5.000 Kč a za nejlepší odpověď na bonusovou otázku v anglickém jazyce stipendium ve výši 200.000 Kč na University of New York in Prague. Prvních 5 soutěžících postupuje na mezinárodní finále Ekonomické olympiády, které se bude konat v září v řecké Olympii.

Celkový program byl zakončen večírkem, který se konal v prosklené kopuli Česko-německé obchodní a průmyslové komory na Václavském náměstí s krásným výhledem na panorama Prahy. 

Na závěr bych chtěl poděkovat organizátorům za skvěle připravenou akci. Jsem vděčný, že jsem se jí mohl zúčastnit.

Jaroslav Filinger, 2.A 

ekonomická olympiáda
ekonomická olympiáda
ekonomická olympiáda
ekonomická olympiáda