ekonomická olympiáda

Finále Ekonomické olympiády v Praze

Ve dnech 19. a 20. června se v Praze uskutečnilo finálové kolo VII. ročníku Ekonomické olympiády pořádané Institutem ekonomického vzdělávání. V pondělí v pravé poledne se všech 50 finalistů společně s jejich doprovody sešlo na University of New York in Prague, kde se odehrála písemná část testu následovaná společnou opravou s jejich autorem, Ing. Pavlem Potužákem, Ph.D., členem INEV a vyučujícím na VŠE. Po rozchodu se studenti v půl sedmé znovu sešli na Dvořákově nábřeží, kde se nalodili na parník, na kterém na finalisty čekalo nejen dobré občerstvení, ale také hojný večerní program. Během plavby po Vltavě proběhl křest knihy Ing. Pavla Potužáka, Ph.D. týkající se rakouské teorie hospodářských cyklů. Také byl představen spolek absolventů Ekonomické olympiády ECONET, mimo jiné se zúčastnil i Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D., český ekonom a člen NERV.

V úterý se finalisté sešli v budově ČNB, kde bylo vyhlášeno 10 nejlepších řešitelů písemné části, kteří pokračovali k ústní zkoušce. Ostatní studenti a doprovody se mezitím zúčastnili prohlídky nového návštěvnického centra ČNB, včetně prohlídky trezoru ve sklepení. Po ukončení zkoušení finalistů následoval oběd a dvě panelové diskuze – o tom, jak si poradit s inflací a o důležitosti vysokoškolského vzdělání. Na konci dne proběhlo oficiální ukončení a vyhlášení vítězů jak samotné olympiády, tak i cen jejích partnerů.

K ekonomii a Ekonomické olympiádě jsem se dostal díky mému otci, který vystudoval VŠE s doktorským titulem a doteď se spolu o ekonomii a jiné obory zajímáme. Olympiády jsem se zúčastnil hlavně proto, abych si dále rozvíjel své schopnosti nejen v oblasti ekonomie, což mi umožnilo již krajské kolo, při kterém se uskutečnila přednáška o budoucnosti pojišťovnictví v České republice. V krajském kole jsem se umístil na krajské úrovni nejvýše a celostátně na druhém místě, díky postupu do finálového kola mohu být přijat na Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity nebo Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze bez nutnosti složit přijímací zkoušky. Letošní finálové kolo bylo poněkud obtížnější než předešlý rok, i přesto jsem se ale dostal do 10 nejlepších a pokračoval k ústní zkoušce. Ústní zkoušení mělo povahu podobnou maturitní zkoušce, akorát na ekonomická témata; já si vytáhl poptávku. Nakonec jsem se celostátně umístil na 8. místě, ale důležitější pro mě byly zkušenosti jako takové; poznal jsem mnoho nových a zajímavých lidí, se kterými se ještě budu stýkat, podíval se na nová místa a získal mnoho nových poznatků, které ve svých budoucích projektech dozajista využiju.

Jaroslav Filinger, 1.A

ekonomická olympiáda