swap

Debatní liga v Kroměříži

Autor: Magdalena Jůnová

Naši studenti se o uplynulém víkendu (26-28. ledna) vydali na Arcibiskupské gymnázium do Kroměříže, aby zde reprezentovali naši školu na druhém turnaji XXIX. ročníku debatní ligy. Tým ve složení Jaroslav Filinger (2.A), Patrik Kadlec (V7.B) a Alexandr Rebjonok (V5.A) si zpět do Karlových Varů odnesl 4 vyhrané debaty a 9. místo z 51 týmů. Debatní liga je organizována studentským spolkem Asociace debatních klubů. Jedná se o nejprestižnější soutěž v akademické debatě u nás, má již téměř 30letou tradici a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ji řadí na roveň předmětovým olympiádám. Naše škola je první v kraji, která na tento turnaj vyslala svůj tým. Rok se náš tým připravoval a scházel každý pátek v zasedací místnosti a pod záštitou školního debatního klubu, a nakonec si odnesl dostatečný počet bodů pro kvalifikaci do finálového turnaje, kde by mohl soutěžit o titul mistrů debaty ČR, avšak musí se ještě zúčastnit kvalifikačního turnaje v Brně. Samotné debaty byly plné napětí a velmi přesvědčivých argumentů. Oficiální tezí Kroměřížského turnaje bylo „Západní demokracie by měly omezit vliv Číny ve světě“. Náš tým se na tuto tezi připravil a také ji dvakrát obhájil (jednou jako afirmace, jednou jako negace). Vyhrál i další dvě nepřipravené teze na téma zdraví. První zněla „Fitness a výživoví influenceři na sociálních sítích přináší více škody než užitku“ a druhá nesla název „Lidé s nezdravým životním stylem (za předpokladu že je to zjistitelné) by měli platit více za zdravotní pojištění“. Výhrami v těchto tezích se vyšplhali až na vrcholek tabulky, a nakonec se utkali s týmem The Economist z pražského soukromého gymnázia Open Gate, který obhajoval tezi „Rodiče by měli mít právo sledovat veškerou aktivitu svých dětí na sociálních sítích“. Až zde naši studenti prohráli, avšak debata byla napínavá až do posledních chvil.

Patrik Kadlec, V7.B 

swap
swap
swap