Wasserschule Weißenstadt: česko-německé setkání

V rámci projektu „Sousedé se stávají přáteli“ koordinačního centra pro výměny mládeže TANDEM se skupina žáků třídy V3.A ve dnech 12. - 14. 3. 2013 zúčastnila setkání v hornofranckém městečku Weißenstadt. Našimi partnery byli žáci 8. třídy Mittelschule Bindlach a hlavním tématem setkání se stala voda a její význam pro život.

Po teoretickém úvodu o koloběhu vody v přírodě jsme v česko-německých týmech pod vedením lektorů Peta a Jürgena ověřovali účinnost vlastnoručně vyrobených vodních filtrů z PET lahví a z ledového potoka lovili larvy a další drobné živočichy, které jsme pak pozorně sledovali pod mikroskopy. Dozvěděli jsme se mimo jiné, že podle živočišných druhů, které v potoce žijí, je možné určit stupeň znečištění vody.

Prolomit ledy ve vzájemné komunikaci pomáhala oběma skupinám také jazyková animace, kterou připravili lektoři TANDEMU. Hravé jazykové aktivity prokládaly celé setkání a v zaujetí soutěžemi jsme si ani nevšimli, kolik nového jsme se tu naučili. Zažili jsme také mrazivou noční výpravu do lesa s trochou bloudění a strašidelným vyprávěním pověsti o Čertově stole. Na společný večer si osmáci z Bindlachu připravili prezentaci své školy a města. Karlovarští obohatili program dvojjazyčnými písničkami a společenskými hrami.

Při závěrečném hodnocení jsme se shodli, že nám tyhle tři dny utekly jako voda. Tolik zážitků a informací, tolik nových zkušeností, nových kamarádů! Nezapomeneme na česko-německý fotbálek, na hry posilující důvěru a spolupráci, na elfy a jejich „wusel-wusel-wusel“, na pizzu, kterou jsme si sami připravili.

Moc děkujeme organizačnímu týmu TANDEMU za perfektní přípravu setkání, pestrý program, za neúnavné tlumočení a za laskavé převzetí veškerých nákladů, které byly s pobytem ve Weißenstadtu spojeny. Už teď se těšíme na slíbený česko-německý divadelní workshop. Wir machen mit!