Soutěže a olympiády

Česká lingvistická olympiáda - rok druhý

Poradili byste si se sinhálštinou a tamilštinou? Umíte operovat s nepálskými čísly? Těmto zadáním a dalším jiným úkolům čelila Nora Prokešová (V7.A) na své cestě ČLO, kde ve výsledku dospěla až k nádhernému 14. místu v národním kole. Soutěže se celkem zúčastnilo 2122 zájemců o zapeklité úlohy z neznámých reálných i smyšlených jazyků. Naše škola se do této mladé odborné soutěže zapojila letos teprve druhým rokem a jsme rádi, že stejně jako loni byla úspěšná. Noře blahopřejeme, děkujeme za vzornou reprezentaci školy a těšíme se, že bude v luštění hádanek pokračovat i příští rok.

Matematický klokan

Dne 22.3. se konala soutěž Matematický klokan a i letos žáci řešili velké množství početních i logických úloh. Všem řešitelům se letos velmi dařilo a v jednotlivých kategoriích byli nejúspěšnější tito žáci: Leonard Oeding (V1.B, Benjamín), Jiří Nedvěd (V3.B, Kadet), Kryštof Otýpka (2.A, Junior) a Jakub Červenák (V7.B, Student). Děkuji všem za účast a přeji nadšení a odhodlanost k řešení úloh i do příštích let. Jiří Stulík

Úspěšní šachisté

Tým Prvního českého gymnázia V Karlových Varech vyhrál 27. 3. 2019 krajské kolo školních týmů v šachu konaném v Novém Sedle, ve složení:  Daniel Moura de Andrade (V4.B), Jan Očenášek (V2.A), Petr Špička a Filip Meduna (oba V1.B). Hoši zvítězili v kategorii "2. stupeň ZŠ a nižší stupeň víceletých gymnázií" v konkurenci 10 týmů z Karlovarského kraje a postupují do celostátního kola ve Zlíně. Našim šachistům gratulujeme a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů.

NÁBOJ 2019

Dne 22. 3. 2019 se studenti naší školy zúčastnili prestižní matematické soutěže NÁBOJ pořádané MFF UK v Praze. Naši školu reprezentovala dvě pětičlenná družstva složená z těchto žáků: Nora Prokešová, Jan Šimek, Johanka Sadílková, Ondřej Wohlrab, Gabriela Vylitová - V7.A, Jaroslav Cempírek, Daniel Obozov, František Vokáč, Vojtěch Vincíbr, Richard Randák - V5.A,B, V6.A. Obě družstva dosáhla výborného umístění. Družstvo starších je 30. ze 150 týmů a mladší jsou 66. též ze 150 týmů z celé republiky. Oběma družstvům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a gratulujeme ke skvělým výsledkům. Lenka Kubátová.

Výsledky okresního kola Soutěže v cizích jazycích - angličtina, šk. rok 2018/19

Okresní kolo soutěže se letos konalo 11. února 2019.

V kategorii IIIA (střední školy a vyšší gymnázia) zvítězil náš student David Radimerský (V6a). V kategorii IB (primy a sekundy) obsadil druhé místo Leonard Oeding (V1a) a Nguyen Thuy Duong (V2b) místo třetí.  V kategorii IIB (tercie a kvarty) se jako druhý umístil Pavel Vevera (V4b) a jako třetí Veronika Lhotková. Všem těmto studentům k jejich úspěchu blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Studentům na 1. - 3. místě v kategoriích IIIA a IIB budeme držet pěsti i v krajském kole 15. 3. 2019, kam ze svých míst postupují.

Semifinále First Lego League v Bratislavě

First Lego League je celosvětová soutěž ve výzkumu a robotice pro mládež do 16 let, v Evropě pořádaná sdružením Hands on Technology. Soutěžní týmy programují autonomní roboty, kteří musí splnit komplikované úkoly na hracím poli. Současně pracují na výzkumném projektu - zkoumají, řeší problémy a prezentují výsledky své práce před porotou. V České republice se soutěž konala již potřinácté a zadáním letošního ročníku byl život ve vesmíru - Into Orbit.

Mezi 18 nejlepších týmů České republiky a Slovenska se do semifinále, které proběhlo v sobotu 9. února na Fakultě informačních technologií v Bratislavě, probojoval i sehraný tým Karlovaráci z Prvního českého gymnázia vedený Mgr. Jarmilou Weberovou. Přestože jsme byli na této prestižní soutěži úplnými nováčky, v konkurenci zkušených matadorů FLL jsme obstáli se ctí. Desítky hodin strávených programováním a úpravami robota, konzultacemi a nacvičováním prezentace se týmu rozhodně vyplatily.

Velké robotické klání v Bratislavě

Naši experti na robotiku jsou již v Bratislavě, aby se zítra v sobotu 9. 2. 2019 zúčastnili mezinárodní robotické soutěže FIRST LEGO LEAGUE. I vy můžete sledovat online náš tým Karlovaráci na facebookové stránce https://www.facebook.com/FLLSK/Přejeme našim reprezentantům hodně úspěchů v soutěži a roboti ať je poslouchají na slovo! :-)

Soutěž PČG Writing Challenge 2019 spuštěna!

I letos zveme všechny studenty vyššího gymnázia, kteří rádi píší a soutěží, aby nám zaslali esej v Aj do 600 slov na aktuální téma. Soutěž je exkluzivně pro žáky naší školy. Ceny jsou lákavé: iPhone7, iPad, předplatné časopisů v Aj (Wired, National Geographic), účastnický poplatek na mezinárodní letní akademii Discover. Esej zašlete nejpozději do 22.3.2019. Téma a veškeré informace najdete v příloze.

Jedeme do Bratislavy!

Vybojovali jsme 3 první místa, 2 druhá místa a postup do vyššího kola mezinárodní robotické soutěže FIRST LEGO LEAGUE. Kdy? V sobotu 15. prosince 2018. Kde? Na ZŠ jazyků Karlovy Vary. Kdo? Tým Karlovaráci ve složení Richard Bleier, Tomáš Gromnadský, Martin Coubal, František Vondrák a tým Tourtle Express ve složení Ondřej Albrecht, Jan Beneš, Jiří Nedvěd a Adam Šmída. Příště soutěžíme 8.-9.

Výsledky školního kola Soutěže v cizích jazycích – angličtina - 2018/19

I letos se v mikulášském týdnu (3. – 5. 12.) konala školní kola všech kategorií. A tady jsou výsledky:

Kategorie IB (primy, sekundy)

1. místo – Nguyen Thuy Duong (V2b) – 91 b.

2. místo - Kocourek Krištof (V1a) – 87 b.

3. místo – Oeding Leonard  (V1b) – 86 b.

Prihlásit se k odběru RSS - Soutěže a olympiády