Oranžová učebna

Oranžová učebna - šek od ČEZuPrvní české gymnázium v Karlových Varech vybuduje moderní laboratoř přírodních věd. Příspěvek 200 000 korun od Nadace ČEZ získá díky úspěchu studentů v krajských kolech Matematické a Fyzikální olympiády. V pondělí 24. června převzal ředitel gymnázia Zdeněk Papež symbolický šek, za který promění starší elektroučebnu v moderní fyzikální laboratoř vybavenou měřicími přístroji a počítači. Stalo se tak za účasti žáků, díky nimž škola vyhrála.

V soutěži o Oranžovou učebnu se letos utkalo čtyřicet sedm středních škol z celé České republiky. Počet žáků v krajském kole Matematické a Fyzikální olympiády určil žebříček patnácti nejúspěšnějších škol, z nichž bylo vylosováno vítězné gymnázium. Probojovat se na stupínky vítězů Matematické či Fyzikální olympiády není jednoduché. Lze předpokládat, že studenti specializovaných gymnázií nebo přírodovědných oborů to mají o něco snazší, nerozhoduje proto výsledné pořadí soutěžících. Do finálového slosování postupují školy, z nichž v krajích zápolilo nejvíc studentů. Aby nebyly znevýhodněny ani menší školy, dělí se u každé přihlášky počet reprezentantů v krajských kolech počtem všech studentů v posledních čtyřech ročnících.

Dar 200 tisíc korun gymnáziu poskytne Nadace ČEZ z grantového řízení Oranžová učebna. Po celé republice je takových tříd už šedesát a do konce letošního roku přibyde dalších sedm. Speciálně vybavené laboratoře pro fyziku, chemii, matematiku nebo další odborné předměty umožňují provádění různých měření či experimentů. Přírodovědné předměty se tak stávají přístupnějšími. Studenti i pedagogové se například dočkají nových výukových simulátorů a speciální výpočetní techniky.

Skupina ČEZ podporuje technické vzdělávání od roku 1992. Například program Svět energie nabízí studijní materiály pro všechny typy škol a zapojuje odborníky z ČEZ do besed se studenty. Energetici také pořádají odborné stáže ve svých provozech (Jaderné a Energetické maturity či Letní univerzita) a organizují semináře pro středoškolské učitele. V neposlední řadě spolupracují se středními a vysokými technickými školami. Budoucí elektrikáře, strojaře a inženýry oslovují již v době studií. Síť partnerských technických škol zahrnuje 48 středních škol a 13 vysokoškolských fakult.