PNS 2016

ERIKA BRINKMANNOVÁ ANEB PŘÍBĚH SILNÉ ŽENY Z KRUŠNOHOŘÍ

Autorský tým: Aneta Dorotíková, Laura Humlová,Štěpánka Stehlíková, Kateřina Marie Witney

Paní Brinkmannová pochází z německé rodiny, která vlastnila hotel v Rýžovně (dříve Sejfy). Jak sama vyprávěla, do 30 let se cítila být jen českou občankou. Po odchodu do Německa v 70. letech se cítila jako emigrant a po návratu do České republiky se cítí trochu jako "exot". Žaci také navštívili s paní Brinkmannouvou její rodiště a místa, o kterých slyšeli v jejím vyprávění.ude doplněno ...

MIROSLAV SOUKUP, PŘIBĚH O ŽIVOTĚ S PTP

Autorský tým: Martin Krejčí, Matěj Hodoval, Timothy Alex Starý

Životní příběh pana Miroslava Soukupa přiblížil žákům dobu 50. let, kdy spolu se svými kamarády nechtěli smířit s tím, kam se ubíral vývoj v Československu. Jako aktivní člen lidové strany se zapojil do protikomunistického odboje v organizaci Pravda vítězí. Po zatčení a odsouzení za protistátní činnost ho čekala vojenská služba u PTP. O tom, v jakých podmínkách museli pracovat a jak trávili volné chvíle, vyprávěl pan Soukup velice zajímavě.  PTP nicméně není pro něj uzavřenou záležitostí ani dnes. Stará se totiž o bývalé PéTéPáky a pomáhá jim nebo jejich vdovám.

JAN NAGY; PŘÍBĚH NEJEN O SPORTU

Autorský tým: Barbora Dolejší, Vojtěch Stefanovič, Michal Tymr

Rodák ze Seredě nad Váhom, úspěšný vzpěrač Baníku Sokolov vyprávěl žákům nejen o své sportovní kariéře a praktikách, které provázely vrcholový sport v minulé době.  Díky svým zásadám nebyl nominován na OH v Moskvě v roce 1980. Spolu se svou manželkou emigroval do SRN, odkud se pak v 90. letech vrátil zpět do vlasti. Dnes žije v Karlových Varech a věnuje se malování.